התקשרו עכשיו: 054-457-0246

הדרכות לבודדים ולקבוצות, שבעה ימים בשבוע

התמחות בסיורי עומק וסיורים כלליים בכל חלקי ירושלים

אפשרות לרכב אשכול

הרצאות ומצגות בנושא ירושלים, בעברית ובאנגלית 

ירושלים: לחוות, לדעת, להבין.

אלדד ברין  מורה דרך מוסמך


סיורים

 להלן פירוט 20 הסיורים הירושלמיים המיוחדים (והייחודיים בחלקם!) שאני מציע, בעברית ובאנגלית. כל הפירוט להלן הוא להמחשה בלבד, וכל סיור ניתן להתאמה לדרישות ספציפיות, מבחינת משכו, מסלולו ותכניו.

1. גבעת רם - לא מה שחשבתם!

בשביל לראות את האקרופוליס לא צריך להרחיק עד אתונה, בשביל הפירמידות לא צריך לנסוע לגיזה, ובשביל אובליסק אלגנטי כבר לא חייבים לנדוד עד וושינגטון. את כל אלה נמצא בגבעת רם, שם נתהה גם על קנקנו של מעון רה"מ ההולך ונבנה (ואשר עתיד להיות גדול יותר מן הבית הלבן), נגלה את הקשר של הבונים החופשיים המסתוריים לבית המשפט העליון (צופן דה-וינצ'י זה כאן!) ונראה איך אות אחת מסכנה על-גבי אנדרטה צנועה כמעט הובילה למלחמת אחים. לקינוח נראה את מנורת שבעת-הקנים הכי יפה והכי מדהימה בעולם (לדברי הפסל הצנוע שפיסל אותה). גבעת רם: לא מה שחשבתם!

הסיור מנתח את הרעיון שעמד מאחרי עיצובה של "גבעת הקפיטול" של ישראל הצעירה והחילונית, כאשר העיר הייתה מחולקת ולא הייתה גישה אל העיר העתיקה. הסיור הוא היסטורי ואדריכלי. הוא מדגיש את עקרונות התכנון שעמדו מאחורי גבעת רם מאז 1948 ועד היום ומנסה לנתח את המאפיינים האדריכליים של המבנים העיקריים ומה ניתן ללמוד מהם על ערכיה וסדר-עדיפויותיה של המדינה הצעירה. יש גם התייחסות נרחבת לפרוייקטים שעדיין מצויים בבנייה וכן חשיפה של מני אנקדוטות היסטוריות עלומות ומפתיעות הנוגעות לדברים שרואים בדרך.

2. ירושלים שלאחר 1967 - עובדות ודילמות

מטרת הסיור להפגיש את המשתתפים עם שוליה הצפוניים, המזרחיים והדרומיים של העיר שלכאורה "חוברה לה יחדיו". הסיור יביא אותנו אל אזורי המפגש הלא-נוחים שבין ירושלים היהודית והערבית, שם ננסה לעמוד על המורכבות הגיאופוליטית של ירושלים המאוחדת. מה ההיגיון שעמד – ועדיין עומד, לכאורה – מאחורי הקמת שכונות יהודיות במזרח העיר? היכן עוברת חומת ההפרדה, מה מכתיב את התוואי שלה ומה השפעתה על מרקם החיים והנוף האורבני? בסיורינו נעבור מנבי-סמואל לגבעה הצרפתית, תל אל-פול, הר-הצופים והר-הזיתים,  א-טור, הר-חומה ונסיים בגילה. בתוך כך ננסה לבחון בצורה אובייקטיווית וללא משוא-פנים את התסבוכת ששמה "ירושלים".

הסיור מצריך אוטובוס צמוד ואורך 4-5 שעות (הערכה, כולל הפסקה. ניתן גם לקצר או להאריך). מתאים במיוחד למבוגרים, השתלמויות מורים וכו'. עברית או אנגלית. אין אתרים בתשלום. מומלץ להתחיל את הסיור באזור שכונת גילה ולסיימו באזור נבי-סמואל.

3. "זהו רצון האל!" - ירושלים הצלבנית

לפני מעט יותר מתשע-מאות שנה, בדם ואש ותמרות עשן, הפכה ירושלים לבירת ממלכת הצלבנים הראשונה. בסיור זה נתחקה אחר הצלבנים ומורשתם בעיר - השווקים, הכנסיות, הביצורים - ונבין כיצד הפך שלטונם קצר-הימים בעיר לאחת התקופות הרומנטיות בתולדותיה. המסלול כולל, בין השאר, את כיכר ספרא, חומות העיר העתיקה, מצודת העיר, "שוק הבישול הרע", הקרדו, כנסיית הקבר הקדוש ועוד.

4. מערבה, אל הרי יהודה: סיור ברוח נוצרית מעין-כרם לצובא

את הסיור נתחיל במעיין של עין-כרם, שם נספר על דמותו של יוחנן המטביל, קשריו המשפחתיים והרוחניים עם ישוע וחשיבותו המכרעת לנצרות. נבקר בכנסיית הביקור ויוחנן בהרים, וכמובן במנזר האחיות ציון. נספר את סיפורם של אלפונס רטיסבון, צ'רלס גורדון ושאר הדמויות הססגוניות ששמם נשזר בשמו של הכפר המיוחד הזה. נצא באוטובוס לשרידיה של בלמונט ("ההר היפה"), כיום בסמוך לקיבוץ צובה בהרי-ירושלים. נספר את סיפורם של מסעות הצלב ונתרשם מן הממצאים באתר, שהולכים אחורה עד ימי בית שני ואולי אף בית ראשון. מן התל נערוך תצפית על הרי ירושלים ונקנח בביקור קצר אצל שני עצים מיוחדים מאד, הגדלים למרגלות המצודה. התחלה: עין כרם, סיום: קיבוץ צובה או הסטף, אורך מסלול: כ- 5 שעות (ניתן לקצר או להאריך).

5. מזרחה, אל מדבר יהודה: סיור ברוח נוצרית אל ים המלח ובקעת הירדן

מזרחה, אל המדבר: נתחיל בתצפית מערבה דווקא, מהר-הזיתים, שם נציג את תכנית היום וניתן את הרקע לקדושת העיר בנצרות. משם נעלה לאוגוסטה ויקטוריה (בתשלום), אחת הכנסיות המרשימות בעיר, וננתח את מרכיביה. מן המגדל תינתן לנו תצפית מרהיבה על העיר והמדבר. נמשיך לתצפית המזרחית מהר-הצופים ונעמוד על הקשר בין מדבר... ומונותאיזם. נדבר על חשיבות המדבר בהקשר של נזירות, אצל כל הדתות. משם נצא אל המדבר עצמו, בדרך לבקעת הירדן. נעצור באכסניית השומרוני הטוב ונספר את סיפורו של המשל האוניברסלי הקשור בו. אחרי עצירת התרעננות באלמוג או בקלי"ה נסטה לכמה דקות מן הדרך על-מנת להתרשם ממפת א"י הצלבנית, הענקית, ששוחזרה על קירות המבואה של מלון ה"לידו" ז"ל. משם נמשיך לגן הלאומי בקומראן (בתשלום), נספר את סיפור המגילות הגנוזות ונעמוד על חשיבות המקום לנוצרים. (ניתן גם לשלב ביקור בדיר חג'לא ובקסר אל-יהוד). 

התחלה: מצפור הר הזיתים, סיום: קומראן, אתרים בתשלום: אוגוסטה ויקטוריה, קומראן, אורך מסלול: יום שלם.

6. עין-כרם: קדושים וגיבורים

עין-כרם, כיום שכונה כפרית בקצה הדרום-מערבי של ירושלים, היא פנינה פסטורלית בעלת חשיבות עצומה לעולם הנוצרי ושלל סיפורים מרתקים המתקשרים למבניה, תושביה ואורחיה. במהלך הסיור נבקר בכנסיית יוחנן בהרים ונספר את סיפורו של הכפר הציורי וחשיבותו הדתית. נמשיך למנזר האחיות ציון (לדעת רבים – המקום היפה בירושלים) ונספר את תולדותיו. נבקר במתחם הציורי והמדהים-ביופיו של ה"מוסקוביה/גורני" ונדבר על גורלה האומלל של הנסיכה אליזבת. משם נרד למעיין, נדבר על הקשר המצמרר שבין יוחנן המטביל וצ'ארלס גורדון, ונטפס לכנסיית הביקור, ועוד...

התחלה: המעין בעין כרם, סיום: כנ"ל, אורך מסלול: כ- 3 שעות (גמיש). עדיף לא בימי א'.

7. העיר-העתיקה: הלב ההיסטורי של העיר

אל העיר העתיקה ניכנס דרך שער יפו ונגיד כמה מילים על הנדסה צבאית של ימי הביניים. נברר מי שתי הדמויות המסתוריות הקבורות ברחבת השער ונרד לאורך רחוב השוק אל מרכז העיר העתיקה, שם נבצע תצפית גגות מרשימה. משם נמשיך אל כנסיית הקבר ונברר בדיוק "מי נגד מי" כאן, במכלול הדתי שסביב הכנסייה החשובה בעיר, אם לא בעולם כולו... מחוץ לכנסייה נתאושש עם משקה קר ונמשיך אל עבר הרובע היהודי, דרך הקארדו ומפת מידבא, ביכ"נ החורבה ובתי-מחסה, הגן הארכיאולוגי ירושלים, הר הבית ומסגדיו, עיר דוד - המבחר עצום, האתרים מרתקים ונותר רק לבחור!

סיור גמיש במיוחד מבחינת אורכו והאתרים לאורכו, מתאים לכל גיל ולכל כיס.

8. מעוז הבורגנות הפלסטינית האבודה: סיור בקטמון הישנה

קטמון הישנה היא מן השכונות הציוריות והיפות בירושלים. אך אין בה רק יופי, כי אם הרבה אופי, בהיותה אחת השכונות המתקשרות הן למאבק היהודי-ערבי על השליטה בירושלים בתש"ח, והן לתהליכים החברתיים-כלכליים העוברים על שכונות מרכז העיר בשנים האחרונות. כך או כך, שכונת קטמון הישנה היא מעין "מעבדה חיה" שדרכה נוכל להבין רבים מן התהליכים העוברים על העיר מאז הקמת המדינה, וזאת בנוסף להנאה שאנו שואבים מן האדריכלות המיוחדת שלה והאווירה הבורגנית שהיא משרה עלינו. במהלך סיור ייחודי זה נעבור על פני מדגם מייצג של מיטב הבנייה המפוארת בקטמון, ונכיר כמה מן הדמויות המכובדות והססגוניות שהתגוררו ופעלו מאחורי חומות האבן ושיחי הבוגונוויליה. הסיור בנוי בצורה ליניארית-כרונולוגית ומכסה את "שלושים שנות קטמון" – החל מבניית הבתים הראשונים, עבור בחיי היום-יום של השכונה המבוססת וכלה באירועים הטראגיים של מלחמת העצמאות. אורך הסיור: בין 3 ל- 4 שעות, תלוי בגודל הקבוצה ובהרכבה.
התחלה: פינת עמק רפאים ורחל אמנו, סיום: מנזר סן-סימון, אורך מסלול: בין 3-4 שעות (גמיש).

9. "ירושלים של זהב, של נחושת ונדל"ן" 

מרכז ירושלים הולך ונבנה בקצב ובהיקף שלא ידענו בעבר. תנופת בנייה אדירה תשנה בתוך שנים אחדות את פני העיר בשלל מוסדות חדשים ודירות פאר נוצצות. במהלך סיור ייחודי זה, אשר יביא אותנו מן הכניסה למושבה הגרמנית בדרום לגן העצמאות בצפון, ננסה למפות באופן יסודי מספר פרוייקטים ההולכים וקורמים עור של אבן וגידים של פלדה: איזו הבטחה הם טומנים בחובם? איזה איום? את מי ישרתו? מה עולה בגורל הבתים לשימור? האם זו תהייה בנייה לדורות, או חלילה גם בכייה לדורות?

התחלה: גמיש, עם עדיפות לאזור גן הפעמון, סיום: אזור ממילא, אורך הסיור: כ- 3 שעות (גמיש).

10. לפענח את ירושלים...

הר הבית מחקה את כנסיית הקבר, שמחקה את הר הבית. בסמוך לכנסיית הקבר מתנשאים שני צריחים ימי-ביניימים שאוצרים סוד מדהים. בחדר הסעודה האחרונה ובסמוך לו הונצחו בעלי-כנף בעלי משמעות נוצרית, ועדיין לא התחלנו לדבר על הגולגולת של אדם הראשון... משעריה של העיר העתיקה ועד סמטאותיה הנידחות ביותר, מצריחי הכנסיות לצריחי המסגדים, מן המבנים המרשימים ביותר ועד חריטות מסתוריות באבן – ירושלים היא עיר של מסרים חבויים, מוצפנים, שמאחוריהם סיפורים מרתקים.

התחלה: הר הזיתים, סיום: שער יפו, אורך המסלול: כ- 4  שעות.


11. להריח את הפרחים מלמטה בירושלים

מן הקברים המסתוריים בתוך שער יפו לארכיאולוגים חסרי-מזל על הר-ציון, מן הפתח לגיהנום לקללות פולסא דנורא שהוטלו בקצינים בריטים בכירים, בסיור ייחודי ומרתק זה נספר על דמויות מעברה של ירושלים וכיצד מצאו את מותם האלים במיני מיתות משונות. זהו סיור מקברי ומורבידי, שנון וחסר רחמים, שנודד בין קברים מסתוריים, ולמעשה – בין תחנות מגוונות בקורותיה הארוכים של ירושלים.

התחלה: שער יפו, סיום: מנזר אונופריוס (מתחת לסינמטק), אורך המסלול: בין 3-4 שעות.


12. המיסטיקנים המוסלמים ותולדותיהם בירושלים  
הסיור לא ניתן בשלב זה

עוד סיור מיוחד שעוקב אחר מקורות קדושתה של ירושלים באיסלם ומסה לפענח את סודם של הצופים – אותם מיסטיקנים מוסלמים שפועלים בעיר כבר 1300 שנה וחוסים בצל קדושתה. הסיור מתחיל בהר-הבית (בירושלים, הכל מתחיל בהר-הבית) ועובר דרך מספר תחנות ברובע המוסלמי והנוצרי. הסיור כולל ביקור, בתשלום צנוע ובתיאום מראש, במרכז של התנועה הצופית הנקשבינדית על הויה-דולורוזה. מרתק ומומלץ!

התחלה: אזור הכותל, סיום: אזור שער יפו, אורך המסלול: בין 3-4 שעות.

13. ירושלים של מטה מן המטה...

מתחת לרגלי העוברים והשבים בעיר העתיקה מסתתרים חללים תת-קרקעיים לא ידועים, שקטים ומסתוריים, שבדרך-כלל אין מגיעים אליהם. מוגנים מן ההמולה ומן השמש היוקדת – או מן הגשם והרוח - נשהה בתוכם ונראה לאן נמלט המלך צדקיהו מן הכשדים, היכן נשפט והורשע ישוע לפני שיצא בדרכו להיצלב, נפסע על רחוב רומי, נחזה בבריכות-ענק נסתרות ונצלול למעמקיה של הכנסייה החשובה בעולם, אליה דחסו הארמנים את תיבת-נח בכבודה ובעצמה... סיור מונומנטלי ב"ירושלים של מטה" ממנו נהנו כבר מאות משתתפים!

התחלה: כיכר ספרא, סיום: כנסיית הקבר הקדוש, אורך מסלול: בין 4-3 שעות.


14. חלקו הדרומי של ה"קו העירוני" – מהורדוס ועד דיין ועד בכלל...

נצא ממלון "דן בוטיק" וניכנס אל שכונת אבו-תור היהודית (כל הסיור באבו-תור יהיה בחלקה היהודי). במצפה אשר ברח' עין רוגל נצפה אל עבר העיר העתיקה ונעמוד על מקור שמה הערבי "אבו תור" ושמה היהודי "גבעת חנניה". ניכנס אל עומק השכונה ונעמוד על יופייה המיוחד ועל ההיסטוריה הפתלתלה שלה, תוך שימת דגש על תפיסתה  ע"י ישראל במלחמת 1948 ועזיבת תושביה הערבים. בשנים 1948-1967 הייתה אבו-תור חוליה חשובה ברצף השכונות לאורך "הקו העירוני", ובמהלך ההסבר תינתן הזדמנות להבין את הווי החיים לאורך הגבול המתוח שחצה את רח' עשהאל. נצא מאבו-תור בסמוך לחומת מנזר האחיות סן-קלייר ונדבר מעט אודותיהן. משם נלך לאורכה של טיילת האז ונסביר את הרעיונות הגלומים בתכנונה הייחודי ע"י אדריכל הנוף שלמה אהרונסון. נצפה אל עבר רכס ארמון הנציב ונעמוד על חשיבותו במסורות היהודית, הנוצרית והמוסלמית. כן נבצע תצפית על העיר, ובמיוחד על חלקה הדרום-מזרחי, ונעלה מספר סוגיות אקטואליות הרלוונטיות לנוף הנצפה.
  נלך בטיילת לכל אורכה, נעבור בשוליו של ארמון הנציב העליון ונסביר אודותיו, נקיף את הארמון (כיום מטה האו"ם במזה"ת) מדרום, נעצור לתצפית חשובה נוספת על שכונת ארמון הנציב ושכונת נוף ציון. בסמוך לחניון של הטיילת נעמוד על אספקת המים לי-ם ההרודיאנית ע"ס ממצאים המצויים במקום. 

15. היהלום שבכתר: סיור בין בתיה היפים של טלביה

מה בין ירושלים המנדטורית לבגדד של "אלף לילה ולילה"? מי יצא בכל בוקר מביתו, כשלפניו צועד קוואס מהודר? ומה קרה לנזירות שהעריצו את מוסוליני? על שאלות אלו ועוד ננסה לענות בסיור בין בתיה היפים ביותר של אחת מן השכונות ההדורות והמיוחדות בארץ כולה, הלוא היא טלביה, המשמרת בתוכה עד היום את קסמה האדריכלי וקורותיה הטראגיים של ירושלים הקטנה והקוסמופוליטית. שכונת פאר זו הייתה היהלום שבכתר הבנייה הערבית בירושלים, והיא עודה אחת השכונות היוקרתיות והנחשקות בעיר.
התחלה: בית המצורעים ע"ש הנסן, בסמוך לתיאטרון ירושלים, סיום: גן הורדים הסמוך (מסלול מעגלי), אתרים בתשלום: אין, אורך המסלול: בין 2-3 שעות (גמיש).

16. עיר עוטפת אור

זהו סיור לילי, רכוב, שכולל את מיטב אתריה המוארים של ירושלים:
- נסיעה איטית סביב לאורך החומה המערבית והצפונית (מואר לכל האורך): מגדל דוד, הנוטרדם, שער שכם, מוזיאון רוקפלר, הכנסיות על הר הזיתים;
- עליה לכיכר של ראס אל-עמוד: תצפית טובה על החומה המזרחית והמסגדים המוארים על הר הבית;
- ירידה בחזרה ונסיעה לאורך החומה המזרחית והדרומית: חפירות הכותל הדרומי, הדורמיציון;
- ירידה מהר ציון: מלון מגדל דוד, הכנסייה הסקוטית, משכנות שאננים, מלון הר ציון, הסינמטק;
- טיפוס חזרה לכיוון שער יפו, פניה לתוך ממילא והמשך לרח' אגרון ורמב"ן: פרוייקט ממילא, פירמידת הזכוכית של מרכז שמשון, הקונסוליה האמריקאית, המנזר הלזריסטי ומנזר האחיות רוזרי, המזרקה בכיכר צרפת, הטרה-סנטה, בית בונם;
- ירידה לשדרות בן-צבי וטיפוס לגבעת רם: מוזיאון ישראל והיכל הספר, הכנסת, ביהמ"ש העליון, משרד החוץ, גשר המיתרים.

אם יהיה זמן, ניתן בתחילת הסיור או בסופו לנסוע לשכונת גילה לתצפית מרהיבה על כל העיר מדרום.

17. בין מגדלים ומיתרים: מגבעת-שאול ההיסטורית לרוממה הישנה

סיור זה לוקח אותנו מגבעת שאול, דרך שכונת מימון, בית-חינוך לעיוורים, קרית-משה וגשר המיתרים לרוממה הישנה. גם זה סיור היסטורי-אדריכלי, אבל בדגש יותר היסטורי, ודרכו לומדים המשתתפים על השלבים המוקדמים בהתפתחותה של ירושלים המודרנית שלא בדגש על השכונות אליהן מגיעים בד"כ (שכונות שכבודן במקומן מונח, כמובן...). בין השאר נספר על נסיונות ההתיישבות הראשוניים בגבעת שאול, על אופיו הבעייתי של האזור בתק' המאורעות והמנדט הבריטי, על בית היתומים המפואר ועל רוממה כדוגמא לשכונה היהודית-ערבית האמיתית היחידה שאי-פעם הייתה פה, כמו גם על האדריכלות יוצאת-הדופן של בתיה המקוריים, והכל בשילוב של מקורות היסטוריים ראשוניים ומקוריים.

18. רכבת ההיסטוריה: סיור לאורך המסילה הישנה

מסילת הברזל הישנה שהובילה לירושלים הופכת בהדרגה לפארק ייחודי ומושקע. בחלקו הראשון של הסיור, הליכה לאורך המסילה מאפשרת הסתכלות חדשה ושמיעת סיפורים מרתקים על אתרים שעד לאחרונה היו סמויים מן העין. חלקו השני של הסיור לוקח אותנו למקור-חיים, שכונת-גנים קטנה ואנונימית לצד המסילה ובה סיפורים מפתיעים מתולדות ההתיישבות הציונית ומתש"ח. סיור זה מאיר באור חדש פינה ירושלמית נסתרת אבל בעלת חשיבות לתולדות העיר מסוף המאה ה- 19 ועד לאמצע המאה ה- 20. המסלול, שמתחיל בכנסיה הסקוטית המקסימה, הוא ליניארי והסיור אורך כשעתיים וחצי עד שלוש.

19. הזיכרון וההר

הר הרצל הוא ההר הייצוגי ביותר בירושלים, אם לא בישראל כולה. במסגרת סיור זה נדון ב"הגיון התכנוני" והסמליות העומדים מאחורי העיצוב המרחבי של הפנתיאון הלאומי הבעייתי והשנוי במחלוקת של מדינת ישראל, הכולל את יד-ושם, בית העלמין הצבאי וחלקת גדולי האומה. האם הסמליות המובנית באתר היא בכלל מכוונת? הסיור הרגלי יחל בשדרת חסידי אומות העולם שביד ושם ויטפס בשם ב"שביל המחבר" לכיוון הר הרצל ואתריו. סיור של כשלוש שעות. 

20. מעל פסגת הר-הצופים

מה הקשר בין בית-העלמין הבריטי לחללי מלחה"ע ה- 1 לגחמות של מוסוליני, או לספר הג'ונגל? מהו כפר הרפאים בו שלטה ישראל עד 1967? איזה עוד שימוש יש למקררי חדר-המתים של ביה"ח האוניברסיטאי? היכן מסתתרים הקיפודים, הדרקון והקיקלופ? מי המנהיג הציוני שהאגו שלו גדול מן הקבר הענק שהוקצה לו? ולבסוף,  מה הקשר המשעשע בין אותו מנהיג לרעידת האדמה של 1927 וללשכתו של שר החינוך הנוכחי? במסגרת סיור זה נעמוד על החשיבות ההיסטורית והסמלית של הר זה בגבולה המזרחי של העיר, גבול המדבר והארץ הנושבת, נסייר בתוך הקמפוס ונעמוד על מרכיבי עיצובו האדריכלי. לאחר מכן נתמקם באחת התצפיות הפונות אל העיר ונדון בהגיון שעמד מאחרי מיקום מוסדות ממלכתיים בליבה של העיר המזרחית. הסיור כולל גם התייחסות נרחבת לשכונות "הבריח הצפוני" וההיגיון המדיני והצבאי שעמד בבסיס הקמתן כחוליה מקשרת בין העיר המערבית להר הצופים לאחר 1967. אורך הסיור כ- 3-4 שעות.